Ezeket az alkotásokat ajánljuk a művészfilmes streamingplatform kínálatából.
A karanténidőszak alatt startolt el a hazai művészfilm-forgalmazók palettáját magában foglaló streamingplatform, a Cinego, amely azt a hiánypótló célt tűzte ki, hogy az elmúlt évek art- és függetlenfilmes sikereit tegye elérhetővé legálisan az interneten. Ennek megfelelően rengeteg különleges és minőségi alkotást találunk a felületen - ezek közül ajánlok most 10-et. Fontos leszögezni, hogy az alábbiakban a havi előfizetéssel elérhető filmek közül válogattam, és szándékosan kihagytam a hazai produkciókat - illetve természetesen számos más megnézésre érdemes darabot is.
Sztálin halála
Armando Ianucci szatírája egészen kivételes darab, ugyanis mesteri érzékkel vegyíti a klasszikus abszurd humort a szovjet rendszer működési elvének és bűneinek aprólékos bemutatásával. A Sztálin halála félelmetesen szórakoztató film - félelmetesen, hiszen egyes poénjai mögött akár ártatlan milliók halála is meghúzódhat, de éppen ettől összetett és sokrétű élmény.
Rég nem szerelem
Ritka az olyan film, amely abszolút hétköznapi szituációkat képes érzékletesen és érdekesen prezentálni, a Rég nem szerelem pedig egészen remek példája ennek. Joachim Lafosse művében egy válófélben lévő házaspár a döntés kimondása után még jó darabig kénytelen egy fedél alatt élni - ezt a küzdelmet láthatjuk kíméletlen őszinteséggel, felkavaró érzelemvilággal és a szemszögek kiegyensúlyozott használatával körítve.
Egy tökéletes nap
Az Egy tökéletes nap-ban meglepően illusztris sztárgárda segítségével tekinthetünk be a délszláv háború utóéletébe - azonban hiába játszódik a történet már a konfliktus lezárulta utáni időszakban, szemérmetlenül mutat rá annak minden borzalmára, és azokra a feszültségekre, amelyek a hivatalos békeszerződés megkötése után 25 évvel is jelen vannak a régióban. Döbbenetes érzelmi skálán mozgó, egyszerre humoros és szívszorító film arról, hogy hogyan (nem) lehet elkezdeni gyógyítani a háború sebeit.
Aferim!
Az Aferim! összefüggő történetnek csak nagy jóindulattal nevezhető életkép-füzér a török hódoltság idejéről - bár történetesen román szemszögből mutatja be ezt a közeget, magyarként is hátborzongatóan ismerősen fognak csengeni történelmi-társadalmi vonásai és ebből fakadó tanulságai. Az ilyen műveken keresztül van csak igazán lehetőségünk megérteni saját múltunkat, és hogy honnan származnak azok a jelenségek, amelyek a mai napig meghatározzák gondolkodásunkat itt, Közép-Európában.
A négyzet
Napjainknak szinte nincs olyan jelensége, amelyet Ruben Östlund ne merne pellengérre állítani - és ne tenné azt elképesztően lényeglátóan. A négyzet gyakorlatilag egy mozgóképként létező társadalmi kísérlet, amelyben a művészet sznobériájától a megfelelni vágyáson át a válságban lévő férfiasságig minden és mindenki megkapja a magáét, a legérdekesebb mégis az benne, hogy mi magunk hogyan reagálunk a látottakra és miként értelmezzük azokat.
Cowboyok
Thomas Bidegain már akkor megalkotta a radikális iszlám bűvkörébe eső európai ifjúság tökéletes látleletét, amikor az "ISIS" és "Bataclan" szavak jelentését még csak nem is ismertük. A Cowboyokban egy család szétesésének tragédiája vegyül egy kontinenseken és éveken átívelő thrillerrel, amikor az idősebb gyermek úgy dönt, hogy áttér a muszlim hitre, és a Közel-Keletre követi férjét. A végeredmény letaglózó és hemzseg a kényelmetlen társadalmi kérdésektől.
A szobalány
Az Oldboy rendezőjét aligha kell bárkinek is bemutatni, egyik legfrissebb munkáját viszont még ennek ellenére is szégyenletesen kevesen látták a hazai mozikban. Pedig A szobalányban megvan minden: nagyívű történelmi tabló, erotika és erőszak, a koreai filmművészetre jellemző bámulatos kameramunka valamint akkora fordulatok, hogy nem győzzük majd kapkodni a fejünket. Úgyhogy azoknak is abszolút ajánlott, akik nem rajonganak a művészfilmekért vagy az ázsiai produkciókért, hiszen messze ez az összeállítás legműfajibb és legkönnyebben emészthető szereplője.
Láthatás
Egy válás nemcsak a Rég nem szerelemben látható érzelmi ambivalenciával folyhat le, hanem tőröl metszett thrillerként is megélhetik a szereplők. Természetesen a Láthatás is elsősorban minél hétköznapibb helyzeteket, benyomásokat próbál megragadni, azonban ezek a kellemetlenül életszagú konfliktusok végül szinte elviselhetetlen feszültséggé kulminálódnak - a film végjátékát nem fogjuk egyhamar elfelejteni.
Kafarnaum - A remény útja
Alcíme dacára cseppet sem reményteli film a Kafarnaum az önmagát újratermelő nyomorról. Ezúttal Bejrút nyomornegyedeinek mélyére vetve magunkat ismerhetjük meg a világ legszerencsétlenebb sorsú embereit, csakhogy a műfaj szokásaival ellentétben a giccses szívfacsarás helyett megrendítő tanulságok várnak arról, hogy pontosan hogyan is zárja csapdába ez a közeg jobb sorsra érdemes gyermekek millióit. A filmről itt írtunk bővebben.
Portré a lángoló fiatal lányról
Az utóbbi évek egyik legszebb szerelmesfilmjének hőseinek egyszerre kell megküzdeniük kapcsolatuk tiltott voltával és azzal, hogy koruk társadalmi közegében egyébként sem lenne túl sok beleszólásuk a párválasztásba és egyáltalán életük alakításába. A Portré a lángoló fiatal lányról csodálatos türelemmel és visszafogottsággal közvetíti szereplői érzéki egymásra találását, majd végül szükségszerű beteljesületlenségét. A filmről itt írtunk bővebben.