Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Tíz film 2021-ből, amit látnod kellett volna

Tíz film 2021-ből, amit látnod kellett volna

Becságh Dániel a szerző friss bejegyzései 2022. 01. 06.
Megbocsátható csalás
2022-03-08 20:00:28

Deák Kristóf legújabb alkotásában, Az unoká ban kevés Oscar-díjat érdemlő zsenialitás, de annál több

Itt mindenki hall mindent
2022-02-20 08:15:52

A Spencer szűk távcsövén keresztül példátlanul hatásos betekintést nyerhetünk Diana hercegné életébe és

Az igazi pusztulás az olajfinomító mellett zajlik
2022-02-07 09:53:45

A Red Rocket ben egy egykori pornósztár tér vissza a kisvárosi kilátástalanságba, hogy ott egy még súlyosabb

A világ legátlagosabb harmincévesének kalandjai
2022-01-20 07:31:00

Lehet-e még újat mondani az Y-generáció nyűglődéseiről? A világ legrosszabb embere alapján nem

további bejegyzések a szerzőtől »

Ezek voltak azok a filmek 2021-ben, amelyekről alig lehetett hallani, pedig minden éves toplistán ott lenne a helyük.

Szokásos listánk aktuális változatában is azokról a produkciókról olvashattok, amelyek moziban vagy azon kívül nem találták meg a közönségüket. Sajátos bosszúfilm, pandémia-feldolgozások, szokatlan zsánermixek: íme 2021 legizgalmasabb gyöngyszemei!

Az igazság bajnokai

Egy jópofa, családias hangulatú vígjáték és egy brutális gyilokáradat csakis Anders Thomas Jensen kezében férhet meg egymás mellett - de a "megfér" még enyhe kifejezés arra, amilyen bravúrosan Az igazság bajnokai egyensúlyozik egymásnak totálisan ellentmondó, de legalábbis ambivalens műfajok és hangulatok között. Az alkotás egyszerre nevettet meg, borzaszt el, hat meg és gyógyít, azaz példátlanul sokrétű, és mégis kiegyensúlyozott munkává áll össze. Kritikánk a filmről.

Találkozás

Visszafogott zsánerfilmként indul, hogy aztán folyamatosan formálja át saját alapötletét és adjon annak újabb rétegeket - a Találkozás még akkor is az év egyik legérdekfeszítőbb próbálkozása, ha tulajdonképpen csak kísérlet marad, amelyből a végére elfogy a potenciál és a lendület. De a főszereplő-páros parádés alakítása, a megkapó képsorok és zene még akkor is hatalmas tehetségről árulkodnak és jó élményt adnak, ha az a végére nem is áll össze maradéktalanul. Kritikánk a filmről.

Elérhető: Amazon Prime Video

A segítség

Marc Munden tévéfilmje az egyik első feldolgozása a COVID-járványnak, ráadásul nem művészi párhuzamként, hanem konkrét ábrázolásaként azoknak a pokoli állapotoknak, amelyek a brit szociális otthonokban uralkodtak az első hullám idején. Ugyan maga a kerettörténet kissé izzadságszagú és erőtlen, az egyetlen szörnyű éjszakába, sőt egyetlen snittbe sűrített középrész horrorokat megszégyenítő, kitörölhetetlen élményét az év legnagyobb mozgóképes pillanatai közé sorolhatjuk.

Elérhető: HBO GO

tick, tick... Boom!

Előzetesen nehéz lett volna elképzelni, hogy az év legjobb (vagy egyetlen...) musicalje nem a West Side Story lesz, de Jonathan Larson önéletrajzi ihletésű darabjának feldolgozása annyira megkapó, annyira bátran meri képviselni a műfaj sokszor szégyellt stílusjegyeit, hogy lehetetlen nem szeretni. Egyben pedig azon ritka esetek egyike, amikor nem tömjénezi önnön alkotóját és főalakját, hanem kendőzetlenül meri ábrázolni az ő gyarlóságait és szorongásait - Andrew Garfield parádés alakításában.

Elérhető: Netflix

Quo Vadis, Aida?

A lista bármelyik szereplője több formai érdekességet tartalmaz, mint a Quo Vadis, Aida?, Jasmila Zbanic mozija sokkal inkább azzal követel helyet magának ebben az összeállításban, hogy a modern Európa egyik legszörnyűbb eseményét, a srebrenicai mészárlást tette meg témájának. A szögegyszerű narratívájú mű semmi mást nem tesz, csak módszeresen végigveszi a sorsdöntő napok eseményeit, az elpuskázott döntési helyzeteket és a reménytelen menekülési kísérleteket - hogy aztán egy hátborzongató epilógusban szembesítsen minket a továbblépés kényszerűségével.

Berlin, Alexanderplatz

Burhan Qurbani eposzi méretű, lebilincselő filmnyelvű moralitástörténete egyszerre ízig-vérig modern és a műfaj legfontosabb irodalmi hagyományaira építkező mű. A háromórás játékidő végére kissé elfáradó erkölcsi dilemmázást ugyan nehéz megemészteni, de letaglózó szembesülni azzal, hogy a 21. század Európájában is felmerülhet még a legalapvetőbb dosztojevszkiji kérdéseket életre hívó létállapotok.

Elérhető: Cinego

Apró tökélyek térképe

Az Idétlen időkig tini-romkommá varázsolt verziója első látásra nem tűnik nagy eresztésnek, azonban ügyesen megcsavart alapötletével (mi történik, ha valaki történetesen kényelmesen érzi magát az időhurokban?), kedves humorával és korosztályához képes meglepően bölcs filozófiájával garantáltan megtalálja az útját a szívünkhöz. Ha egy kicsit ki szeretnénk szakadni a hétköznapok montonitásából, nincs is jobb választás, mint ennek az egy hétköznapnak a mozgóképes monotonitása. Kritikánk a filmről.

Elérhető: Amazon Prime Video

Kis hal

Felveheti-e a szerelem a harcot még egy Alzheimer-pandémiával is? A Kis hal ezt a kérdést teszi fel, és furcsa módon végül sokkal erősebb romantikus történet kerekedik belőle, mint járvány-párhuzam. A zilált szerkesztés, lírai képsorok tökéletesen adják vissza, hogy milyen lehet megkérdőjelezni saját és párunk emlékeit, beleveszni a múltba. A fájdalmat, hogy szerelmünk egy nap örökre elfelejt minket, és a reményt, hogy ez talán mégsem fog bekövetkezni. Kritikánk a filmről.

Elérhető: HBO GO

Shadow in the Cloud

Az év egyik legmegosztóbb darabját egyaránt tartják túltolt trashfilmnek és zseniális nosztalgia-zsánermixnek - a Shadow in the Cloud pedig pont azért figyelemre méltó, mert tulajdonképpen mindkettő egyszerre. Vállalhatatlan ócska alkotóelemeket tár elénk meglepően profi tálalásban, egyszerre öncélú, friss és tökéletes stílusgyakorlat, magával ragadó és túl sok. Ha képesek vagyunk legelvetemültebb ostobaságait is megbocsátani, akkor az év egyik legszórakoztatóbb élményében lehet részünk. Kritikánk a filmről.

Pig

Nicholas Cage anti-bosszúfilmje tulajdonképpen döglassú vándorút egy John Wick-mitológiát mímelő éttermi közegben. A bizarr utazás nemcsak a műfaj hagyományait forgatja fel fenekestül passzív, erőszakmentes főhésével, hanem egyben így is teremt új értelmezési teret a gyászfeldolgozás és a múlttal megbékélés mikéntjéhez. A Pig egyszerre semmihez sem fogható és találja meg szívünk legfájdalmasabb pontjait, mindezt minden idők egyik legjobb Cage-alakításával.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Film Toplista

Ajánlott bejegyzések:

  • Ez volt a 10 legjobb film a magyarok szerint 2024-ben Ez volt a 10 legjobb film a magyarok szerint 2024-ben
  • Julianne Moore és Natalie Portman közös filmje volt ’23 legjobbja? Julianne Moore és Natalie Portman közös filmje volt ’23 legjobbja?
  • Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez
  • Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet
  • Dickens meséli el Jézus Krisztus életét egy új animációs filmben Dickens meséli el Jézus Krisztus életét egy új animációs filmben

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr8316791526

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard